MoH Infiltrator
Inne Gry MoH
Medal of Honor
Kody
Arty
Soundtrack

MoH Underground
Zapowiedź
Kody
Arty
Soundtrack

MoH Fighter Command
Zapowiedź

Sprzęt pro-playerów
Czołowi tenisiści mają super rakiety, które pozwalają im na szybsze i bardziej precyzyjne odbicie piłki. Co mają pro-gamerzy? Myszki, które pozwalają na bardziej precyzyjne celowanie. Podkładki, które pozwolą szybciej wycelować. Słuchawki z niezwykłym stereofonicznym dźwiękiem i doskonałą jakością głosu przesyłanego przez mikrofon. Niektórzy zachwycają się samochodami, a niektórzy myszkami ;).

Postanowiłem napisać dla Was krótki artykuł (a raczej przegląd) o sprzęcie na którym grają pro-gamerzy. Z pewnością obijały się Wam o uszy takie nazwy jak fUnc lub mouseskatez, ale czy wiecie co one oznaczają? :D Jeżeli nie to czytajcie dalej...

MYSZKI
Podstawowym narzędziem każdego gamera jest myszka. Szczególnie ważna w grach FPP (celowanie) i RTS (trzeba szybko klikać na jednostki). Aktualnie o prym na rynku graczy walczą w praktyce dwie myszki. Są to Logitech MX500 oraz Microsoft Intelli Explorer 3.0. Oczywiście warto też wspomnieć o takich myszkach jak Dual Optical Logitecha oraz inne myszki serii MX, jednak nie cieszą się one tak wielką popularnością jak te dwie, które Wam zaprezentuje.

Technologia MX jest niezwykłą nowinką na rynku myszy optycznych - zwiększa DPI myszki (jej rozdzielczość - wpływa to na precyzję) i jednocześnie jest lżejsze niż większość systemów optycznych. Logitech wprowadził na rynek trzy myszki z tej serii, opatrzone numerkami - 300, 500 i 700. Ostatnio pojawił się również model MX 510.MX300 jest małą trzy przyciskową myszką - dla mało wymagających graczy :). MX500 i MX700 są bardzo podobne z tym, że "siedemsetka" jest bezprzewodowa. Myszki bezprzewodowe nie są zbyt dobre do gier sieciowych - przesył danych jest (minimalnie) wolniejszy niż w przewodowych. Te dwie myszki mają 8 przycisków, z których 5 da się zaprogramować. Na tej stronie znajdziecie spis wszystkich myszek Logitecha.

Intelli Explorer 3.0 to jeden z czołowych produktów Microsoftu na rynku myszek. Czujnik optyczny do myszki wyprodukował Intel. Dwie porządne marki to nie jedyne zalety tej myszki :). Na IE 3.0 (jak zwykło się tą myszkę nazywać) grają czołowi gracze na świecie. Z pewnością o jej sukcesie decyduje bardzo ergonomiczny kształt i nadal bardzo dobra precyzja. Explorer wciąż zmieniał swój kształt i aktualny jest ten, który widzicie na zdjęciu :). Zaletą tej myszki jest też jej niska cena - produkty Logitecha często mają niebotycznie wysokie ceny.

Jeżeli już jesteśmy przy myszkach i technologii optycznej to nie można nie wspomnieć o słynnym Razor Boomslang. Jeżeli Intelli Explorer porównać do Mercedesa wśród samochodów to Razor Boomslang jest Rolce-Royce'em :). Myszka ta ma nieprzyzwoicie wysokie wartości DPI (sięgające 2000 - w przypadku IE i MX są to liczby nie przekraczające 800). Niestety pomimo swojego kosmicznego kształtu myszka ta nie przyjęła się wśród profesjonalnych graczy i używana jest jedynie przez koneserów. Niedawno wyszła nowa wersja tej myszki - 2500.

PODKŁADKI
Wiele osób zupełnie nie przykłada uwagi do tego na czym grają. Wbrew pozrom podkładka jest bardzo ważnym elementem podczas gry. Chodzi o to żeby pozwalała na precyzyjne przesunięcie myszki w bardzo krótkim czasie. Niestety muszę Was zmartwić - pro-gamerzy nie grają na kartkach papieru lub zwykłych szmacianych podkładkach :). Słynnych MousePadów jest bardzo wiele, jednak postanowiłem zaprezentować Wam tylko jedną z nich - fUnc sUrface 1030.

To właśnie na tej podkładce grają najwybitniejsi gracze na świecie. Różnica między szmacianą podkładką, a tym "cudem" jest ogromna - myszka chodzi jak po teflonowej patelni. Precyzja jest bardzo duża - czułość myszki w grze może przybrać bardzo niskie wartości (HeatoN gra na 0.8). Co można powiedzieć o konstrukcji słynnego fUnca? Niewiele - twórcy pilnie strzegą informacji o tym z jakich materiałów produkuje się tą podkładkę. Z tego co wiem to zwracali się nawet do NASA o porady :). Podkładka ta jest dwustronna - jedna strona jest całkowicie gładka, zaś druga chropowata. Każdy może wybrać według gustu. Do tego dochodzi bardzo sprytne urządzonko jakim jest clip na kabel do myszki - żeby się Wam nie "majtał" pod ręką ;). Bardzo dużą wadą tej podkładki (i wszystkich innych profesjonalnych) jest jej cena. Grubo ponad 100zł.

SŁUCHAWKI
Wśród słuchawek nie ma tak dużej rywalizacji jak w przypadku powyższych akcesoriów. Właściwie można mówić tu o niejakim monopolu firmy Plantronics, która produkuje najlepsze słuchawki na świecie. Jest to dość dziwne gdyż jak wiemy "gra na słuch" jest bardzo ważnym elementem gameplaya w Moh.

Czym charakteryzują się dobre słuchawki? Oczywiście nieskazitelnym dźwiękiem stereo i bardzo dobrą jakością dźwięku wychodzącego przez mikrofon. Dla klanów internetowych jest to bardzo ważne! Nic dziwnego, że dla takiej jakości dźwięku można wydać prawie 200zł :P. Czym jeszcze charakteryzują się te słuchawki? Wygoda w noszeniu ich i oczywiście fakt, iż możemy je też wykorzystać po grze aby się zrelaksować przy słuchaniu muzyki :D. Czołowym produktem jest tutaj .Audio 90 Analog Headset.

INNE AKCESORIA
Pozostałe akcesoria są już dla szarych graczy (a nawet profesjonalistów) mało przydatne :). Jednak trzeba wspomnieć o czymś takim jak MouseSkatez - są to tasiemki wykonane z teflonu, które przyczepia się pod spód myszki - dzięki temu mysz jest jeszcze bardziej precyzyjna (niewiarygodne, nie?). Takie małe cudeńka nie są specjalnie wytrzymałe - jednak efekty są ponoć niewiarygodne :D.
Poza tym jest coś takiego jak Mouse Bungee - małe urządzonko dzięki któremu łatwiej jest umiejscowić kabel od myszki.

I to by było na tyle :). Mam nadzieję, że mój mały artykuł wyjaśnił wszystkie Wasze wątpliwości dotyczące sprzętu dla graczy komputerowych. Większość z powyższych produktów (poza myszkami) możecie zamówić jedynie w zagranicznych sklepach internetowych :/. Wiążę się to czasami z dużymi kosztami przesyłki - jednak czasem warto!

Artykuł pochodzi z www.counter-strike.pl

Remix by Mr.Salieri

Copyright by MoHCenter (C) 2010


Medal of Honor is a registered trademark and belongs to Electronic Arts inc.

Other trademarks are the property of their respective owners.


Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2020 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.


Electronic Arts Logo

Fotograf Kraków