MoH Infiltrator
Inne Gry MoH
Medal of Honor
Kody
Arty
Soundtrack

MoH Underground
Zapowiedź
Kody
Arty
Soundtrack

MoH Fighter Command
Zapowiedź

Operacje na łuku kurskim
Po upadku niemieckiego oblężenia Stalingradu radzieckie armie generała Watutina i Golikowa rozpoczęły atak, którego celem było zdobycie Charkowa pod koniec lutego 1943.
Feldmarszałek Manstein, po doskonałym przegrupowaniu swoich sił odbił Charków. Kolejnym etapem miało być zlikwidowanie ugrupowań w rejonie Kurska, gdzie sprzyjał Niemcom zarys linii frontu, oskrzydlający częściowo Kursk.
W okresie od marca do czerwca Niemcy zgromadzili rezerwy i ściągnęli więcej czołgów. Rosjanie zbudowali w tym czasie 8 pasów obrony. W momencie wybuchu bitwy posiadali znaczną przewagę zarówno w czołgach, jak i liczbie żołnierzy.

Atak rozpoczął się 5 lipca. 9. Armia pod dowództwem generała Klugego zaatakowała od północy, a 4. Armia Pancerna dowodzona przez Mansteina uderzyła z południa. Na północy 9. Armii udało się spenetrować zaledwie 10 km: Poniesione straty wynosiły 25 000 zabitych, 200 zniszczonych czołgów i 200 uszkodzonych samolotów.
Armia Mansteina na południu przedostała się 40 km w głąb, ale również poniosła duże straty: 10 000 zabitych i 350 straconych czołgów.
12 lipca Rosjanie ruszyli do przeciwnatarcia w kierunku na Orzeł. 23 lipca Niemcy znaleźli się z powrotem w miejscu, skąd rozpoczął się atak. Manstein wbrew rozkazom wycofał się w kierunku Dniepru.

Bitwa pod Kurskiem uważana jest za największą bitwę czołgów w czasie II wojny światowej. Wzięło w niej udział 2 000 000 żołnierzy, 6000 czołgów i 4000 samolotów. Przerwała serię udanych akcji niemieckich, które nastąpiły po rosyjskiej zimowej kontrofensywie. Od tego momentu armie niemieckie znajdowały się w odwrocie.

Żółty

Copyright by MoHCenter (C) 2010


Medal of Honor is a registered trademark and belongs to Electronic Arts inc.

Other trademarks are the property of their respective owners.


Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2020 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.


Electronic Arts Logo

Fotograf Kraków