MoH Infiltrator
Inne Gry MoH
Medal of Honor
Kody
Arty
Soundtrack

MoH Underground
Zapowiedź
Kody
Arty
Soundtrack

MoH Fighter Command
Zapowiedź

Operacja Crusader
Następna operacja zaczepna wojsk alianckich, "Crusader", była jedną z najważniejszych bitew w całej kampanii afrykańskiej. Rozpoczęła się 18 listopada 1941 roku głębokim manewrem przez pustynię. W pierwszych dniach bitwy wszystko przebiegało zgodnie z oczekiwaniem Brytyjczyków. 7 Dywizja Pancerna zbliżyła się do Tobruku na odległość 23 km. W samej twierdzy szykowano się do wykonania wypadu w celu ułatwienia zadania nadciągającym od strony pustyni "wchawcom". Tymczasem na reakcję Niemców nie trzeba było oczekiwać zbyt długo. Już, 19 listopada do walki ruszył cały DAK (15 i 21 DPanc.). Również włoska 132 DPanc. "ARIETTE" nie próżnowała i walczyła dzielnie zatrzycmując lewe skrzydło nacierających. Doszło do szeregu odosobnionych starć. Szala zwycięstwa przechylała się na różne strony. Dochodziło do wzajemnego odcinania linii zaopatrzenia przez wychodzącego na tyły nieprzyjaciela. Nie było jednolitej linii frontu, a przemieszane wojska walczyły i ginęły w zupełnym odosobnieniu. 21 listopada, mimo udanego wypadu załogi Tobruku, Niemcom udało się zatrzymać ofensywę aliantów i przejść nawet do silnego kontrataku. W tej sytuacji dowództwo 8 Armii brytyjskiej rzuciło do walki wszystkie posiadane odwody, w tym 2 nowozelandzką DP oraz armijną 1 Brygadę Czołgów. Zacięte walki trwały do połowy grudnia i zakończyły się Pyrrusowym zwycięstwem aliantów. Co prawda Niemcy zmuszeni zostali do odwrotu, ale straty sprzymierzonych były tak duże, że nie mogli oni rozpocząć pościgu i musieli rozbudować linie obronne przed spodziewaną kontrakcją Niemców i Włochów.

A było się czego bać. Otóż Niemcy otrzymali poważne wzmocnienia w sprzęcie i w ludziach. Również Włosi poważnie się wzmocnili, a skoncentrowane w bazach zaopatrzenie umożliwiało prowadzenie długotrwałych walk ofensywnych. Z początkiem czerwca rozpoczęła się ofensywa państw osi. Uderzający przez pustynię DAK i XXI włoski Korpus Szybki obeszły alianckie pozycje rozciągające się na południe od Gazzali i uderzyły na Tobruk od południa. Nie pomogły interwencje 7 DPanc, które nie tylko nie doprowadziły do zwycięstwa, ale jeszcze naraziły tę jednostkę na ciężkie straty. W ciągu kilku najbliższych dni doszło do całkowitego załamania się frontu i wojska alianckie rozpoczęły odwrót, początkowo do Tobruku, a następnie dalej na wschód.

Przewidując możliwość rychłego uderzenia aliantów i związanych z tym problemów włoskie Naczelne Dowództwo podjęło decyzję o zastosowaniu nadzwyczajnych środków. Do Afryki Północnej skierowano Doświadczalni-Jednostkę-Do-Zadań-Specjalnychi-I-Nie-Tylko, w skrócie BBB. Pod tą tajemniczą nazwą kryła się włoska Wunderwaffe, która w zamyśle jej twórców miała pomóc w odwróceniu biegu wojny. Osiągnąć ten cel można było tylko w jeden sposób a mianowicie podnosząc podupadające od początku wojny morale. Zorganizowana dużym nakładem sił i środków jednostka z początku znakomicie spełniała swoje zadanie. Każdorazowe pojawienie się BBB na zapleczu wyzwalało dawno już nie spotykanego u Włochów ducha walki. Liczne wypadki fanatycznej determinacji, brawury i poświęcenia dowodziły wartości BBB. Zaniepokojeni tak niespotykanym zachowaniem Włochów, alianci podjęli próbę zniszczenia, przejęcia, a w każdym razie zneutralizowania BBB. Uprzedzone dzięki doniesieniom wywiadu dowództwo włoskiej 10. Armii podjęło decyzję o wycofaniu BBB na głębokie tyły (być może sztabowcy zapragnęli sami znaleźć się w zasięgu jej dobroczynnego wpływu). Całą operację zamierzano przeprowadzić pod osłoną przerzucanego na Linię frontu włoskiego XXII Korpusu (101, 102, 132 Dywizje).
Szybkość reakcji Brytyjczyków była dla strony włoskiej sporom zaskoczeniem, co zaowocowało szybką utratą pozycji na przełęczy Halfa oraz Sollum. Pojawienie się włoskiego XXII korpusu zaskoczyło zaś Brytyjczyków. Efektem tego było wielkie zamieszanie po obydwu stronach.

Żółty

Copyright by MoHCenter (C) 2010


Medal of Honor is a registered trademark and belongs to Electronic Arts inc.

Other trademarks are the property of their respective owners.


Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2020 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.


Electronic Arts Logo

Fotograf Kraków