MoH Infiltrator
Inne Gry MoH
Medal of Honor
Kody
Arty
Soundtrack

MoH Underground
Zapowiedź
Kody
Arty
Soundtrack

MoH Fighter Command
Zapowiedź

Oblężenie Leningradu
Po przełamaniu przez 4. Armię Pancerną Linii Stalina, Armia Czerwona mogła zająć pozycje tylko na rzece Ługa przy końcu jeziora Ilmen. Było to jedyne miejsce, skąd Rosjanie mogli próbować zatrzymać niemieckie natarcie na Leningrad.

Niemcy zaatakowali te pozycję 8 sierpnia 1941 roku i napotkali stosunkowo mały opór. Rosjanie nie posiadali czołgów i artylerii dalekiego zasięgu. Aby nie dopuścić do całkowitej klęski, a także zyskać czas dla obrońców Leningradu na budowę okopów ochronnych, Rosjanie przypuścili kontratak. W 2 tygodnie wojska niemieckie zepchnęły ich do tyłu. Naczelne dowództwo niemieckie stanęło przed podjęciem decyzji: czy zdobyć miasto szturmem, czy przeprowadzić jego oblężenie. Wybrano drugą możliwość, zakładając, że dywizje pancerne mogłyby wtedy zostać przesunięte na front centralny. Rozwiązanie to pozwoliło również rozwiązać problem ludności cywilnej, z którą Niemcy nie wiedzieliby co zrobić w przypadku zdobycia miasta.

1 września 1941 Niemcy rozpoczęli bombardowania Leningradu. W tym samym czasie próbowano wbrew założeniom zdobyć miasto szturmem. Początkowo wydawało się, że Niemcy osiągną swój cel, lecz Rosjanie powstrzymali ofensywę. Miasto jednak pozostało otoczone przez Niemców.
W listopadzie 1941 roku sytuacja w Leningradzie uległa pogorszeniu. Liczba ofiar po stronie niemieckiej sięgnęła 11 000. 9 listopada Rosjanie odbili Tichvin. Oblężenie jednak trwało do 1944 roku. Po drodze Niemcy znowu próbowali zdobyć miasto. Najbardziej ambitną próbą byłoby zrzucenie latem 1943 na spadochronach 2 Dywizji Spadochronowych, jednak klęska pod Kurskiem nie pozwoliła na zrealizowanie tego planu.
W sierpniu 1942 roku Rosjanie próbowali przełamać oblężenie, usiłując odzyskać zajęty przez Niemców korytarz pomiędzy Tosno a jeziorem Ładoga. Walki trwały aż do września, ale nie przyniosły oczekiwanych efektów. W styczniu 1943 Rosjanie zaatakowali ponownie; tym razem odzyskali Schlüsselburg, dzięki czemu dostawy mogły docierać do Leningradu. W styczniu 1944 Rosjanie przeprowadzili w pełni skoordynowany atak wszystkich frontów na północy i 19 stycznia 1944 Leningrad został wyzwolony.

Oblężenie trwające 890 dni dobiegło końca. Od niemieckich bomb i pocisków zginęło około 200 000 cywilów, a co najmniej 63 000 zmarło z głodu.

Żółty

Copyright by MoHCenter (C) 2010


Medal of Honor is a registered trademark and belongs to Electronic Arts inc.

Other trademarks are the property of their respective owners.


Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2020 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.


Electronic Arts Logo

Fotograf Kraków